مجله زیبایی

با شناخت انواع جوش صورت و روش های درمانی آن، از شر جوش ها خلاص شوید

0
(0)

انواع جوش

آکنه و جوش های صورت در اثر عوامل متفاوتی ایجاد می شوند. در نتیجه شکل ظاهری، نحوه شکل گیری و درمان هر کدام متفاوت است. برای درمان آن ها باید انواع جوش صورت و روش های درمانی آن ها را شناخت. جوش ها شش نوع دارند که می توانند التهابی و غیر التهابی باشند.

 • جوش سرسفید  
 • جوش سرسیاه 
 • پاپول
 • پوسچول
 • ندول   
 • کیست

جوش سرسفید

جوش سرسفید که به نام کومدون هم معروف است، در اثر بسته شدن منافذ ایجاد می شود. طول و سر منافذ بسته و برجستگی سفیدی روی پوست ایجاد می شود. این جوش ها با فشار دادن از بین نمی روند و سعی در بیرون آوردن آن ها با فشار، ممکن است به زخم منجر شود.

با توجه به انواع جوش صورت و روش های درمانی، می توان از درمان بدون نسخه استفاده کرد. درمان های بدون نسخه شامل این موارد می شود:

 • گوگرد
 • اسید سالیسیلیک
 • بنزوئیل پر اکسید
 • رتینوئیدها مثل رتینول، آداپالن وترتیتوئین

این داروهای موضعی به حذف چربی اضافه پوست و سلول های مرده کمک می کنند. این داروها را می توان روی خود جوش یا  روی کل صورت استفاده کرد.

گوگرد ملایم ترین و بنزوئیل پر اکسید قوی ترین گزینه است. اسید سالیسیلیک از بازگشت آکنه غیر التهابی جلوگیری می کند. رتینوئیدها منافذی که از چربی و سلول های مرده پر شده اند را باز کرده و باعث نابودی آکنه می شوند.

انواع جوش صورت و روش های درمانی

جوش سرسیاه

جوش سرسیاه یا کومدون باز به دلیل باز شدن سر منافذ، روی سطح پوست سیاه است. این جوش با فشردن قابل تخلیه است. اما ممکن است نتوانید کامل آن را خارج کنید یا زیاد فشار دهید و صورت را زخم کنید. به همین دلیل پیشنهاد می شود از متخصص کمک بگیرید.

روش های درمانی بدون نسخه جوش های سرسیاه همانند جوش های سفید است.

پاپول

پاپول ها مثل یک برآمدگی کوچک قرمز هستند. اگر چربی یا سلول های اضافه پوست، منافذ را مسدود کند و با باکتری های روی پوست ترکیب شود، محتویات منافذ خارج شده و باکتری می تواند وارد بافت پوست شود و یک ضایعه ملتهب به نام پاپول ایجاد می شود. پاپول که در گروه جوش های التهابی قرار می گیرد، چرکی نیست.

با در نظر گرفتن انواع جوش صورت و روش های درمانی، درمان های بدون نسخه برای پاپول شامل بنزوئیل پر اکسید و رتینوئید موضعی می شود. بهتر است برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید. ممکن است این آکنه به دلایل هورمونی ایجاد شود و نیاز به داروهای بیشتری داشته باشد.

پاپول

پوسچول

پوسچول یک برآمدگی کوچک با مرکز سفید، پوست قرمز و ملتهب است. پوسچول که جزء جوش های التهابی است، در اثر عفونی شدن منافذ بسته، ایجاد می شود. پوسچول که اکثر اوقات به صورت دسته ای ظاهر می شود، می تواند در اثر تغییرات هورمونی نیز ایجاد شود. پاپول حاوی چرک زرد رنگ است.

بر اساس انواع جوش صورت و روش های درمانی باز شدن این جوش ها می تواند باعث گسترش باکتری روی پوست شود. به همین دلیل تخلیه آن در خانه به هیچ وجه توصیه نمی شود.

درمان بدون نسخه این جوش ها شبیه به درمان پاپول ها است و بهتر است زیر نظر پزشک انجام شود.

ندول

ندول یک برجستگی قرمز گوشتی زیر پوست است. این جوش در اثر یک باکتری ایجاد می شود و در عمق منافذ عفونت های دردناکی حس می شود.

درمان های بدون نسخه انواع جوش صورت و روش های درمانی آن ها برای سطح پوست هستند و در رفع ندول تاثیری ندارند. برای درمان آن باید از متخصص پوست کمک بگیرید. در صورت اثر بخش نبودن دارو، ممکن است پزشک به صورت دستی اقدام به خارج کردن ندول کند.

انواع جوش صورت

کیست

آکنه کیستیک یا همان کیست بدترین و شدیدترین نوع آکنه است. این جوش به دلیل عفونت در عمق پوست ایجاد می شود. کیست ها، بزرگ، قرمز، ملتهب، دردناک و چرکی هستند. کیست به دلیل چرکی بودن نرمتر از ندول است. معمولا این کیست ها ترکیده و پوست اطراف خود را آلوده می کنند.

در میان انواع جوش صورت و روش های درمانی کیست ها بدترین نوع جوش هستند و سخت ترین درمان را نیز دارند. درمان های بدون نسخه برای آکنه کیستیک پیشنهاد نمی شود و قطعا نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

روش های درمان جوش

چند نکته برای جلوگیری از جوش

 • شستشوی صورت دو بار در روز
 • استفاده از شوینده و پاک کننده های ملایم
 • برخی ماسک ها و لایه بردارها، پوست را تحریک می کنند و باعث جوش زدن می شوند.
 • لوازم آرایشی، ضدآفتاب و کرم های چرب می توانند باعث جوش زدن شوند.
 • از پوست در مقابل آفتاب محافظت کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

3 دیدگاه در “با شناخت انواع جوش صورت و روش های درمانی آن، از شر جوش ها خلاص شوید

 1. سمیرا حیدری گفت:

  جوش قرمز ملتهب و بدون عفونت در کدوم دسته هستند؟

 2. صبا سیفی گفت:

  جوش های بعد از لیزر صورت رو باید چطور از بین برد؟

  1. Iranlaser گفت:

   می‌تونید از آبرسان‌ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.