مجله زیبایی

علائم ریزش موی ارثی| تشخیص به موقع

0
(0)

الگوی طاسی مردانه یا به اصطلاح ریزش مو ارثی یک بیماری با ریشه ی ژنتیکی است که می تواند از هر دو طرف یعنی پدر و مادر به ارث برسد. اگر مادر موهای بسیار عالی دارد نباید خیلی خوشحال باشیم ممکن است مشکل ریزش مو را از سمت پدر به ارث برده باشیم. این مشکل در ابتدا خودش را به شکل نازک شدن مو نشان دهد و بعد منجر به ریزش مو می شود. زمان مشاهده علائم ریزش موی ارثی باید این مشکل را شناسایی کرد.

تشخیص ریزش موی ارثی

 برای اینکه ریزش موی ارثی توسط پزشک تشخیص داده شود شما باید به سوالات دکتر در مورد رژیم غذایی و بیماری های دیگر پاسخ دهید. برای تشخیص این نوع ریزش معاینه پزشک کافی است و نیازی به آزمایش خون نیست. اگر پزشک برای شما آزمایش خون نوشت به این دلیل است که می خواهد از وجود دیگر بیماری هایی که منجر به ریزش مو می شود مطمئن شود.

تشخیص این که یک ریزش مو از علائم ریزش موی ارثی است یا نه بسیار ساده است و اصلاً نیازی معاینه توسط پزشک نیست و هر شخصی می تواند این مشکل را بفهمد. یکی از الگوهای بسیار رایج در ریزش موی ارثی ریزش مو با الگوی نعلی است که فقط بر موهای تاج سر تاثیر می گذارد نه موهای اطراف سر؛ همچنین اگر با نازک شدن تارهای مو در بالای سر مواجه شدید بدانید که می تواند از علائم ریزش موی ارثی باشد. موهای پشت سر و اطراف هیچ گاه به دلایل ارثی نمی ریزند.

چند نکته مهم در مورد ریزش موی ارثی

این مدل از ریزش مو به شکل موروثی در یک خانواده می چرخد و این نوع از علائم ریزش موی ارثی بیشتر در آقایان دیده می شود. در موارد کم تری این نوع ریزش مو در خانم ها نیز دیده می شود. ریزش مو به صورت ارثی بیشتر کف سر را درگیر می کند و بعد به دیگر قسمت های سر سرایت می کند. به قطع می توان گفت برای این مدل از ریزش مو هیچ گونه درمانی نیست که به طور صد درصد جواب دهد اما می توان با روش های موجود سرعت ریزش مو را کند یا متوقف کرد. اگر شما به صورت خیلی ناگهانی دچار فرایند ریزش مو شدید نمی تواند جز علائم ریزش موی ارثی باشد  و شما باید به دنبال علت ریزش موی خود باشید.

علائم ریزش موی ارثی در مردان

علائم ریزش موی ارثی در مردان با زنان بسیار متفاوت است. الگوی ریزش مو در مردان یا طاسی با افزایش سن اتفاق می افتد و معمولا از سی سالگی شروع می شود و تا 50 سالگی ادامه دارد در بعضی موارد می تواند بلافاصله بعد از بلوغ اتفاق بیافتد. این که سرعت ریزش موی شما سریع تر باشد یا کند تر باشد فقط به ژنی که به شما منقل شده بر می گردد. ژنی که به شما منتقل شده تعیین کننده مقدار حساس بودن پوست شما نسبت به دی هیدروتستوسترون، هورمونی است که فرآیند رویش مو را کاهش می دهد. با وجود این حساسیت فولیکول های مربوط به موی سر نسبت به دی هیدروتستوسترون پاسخ کوچک تری می دهند و با ادامه این روند موها نازک تر می شود و شروع به ریزش می کند.

علائم ریزش موی ارثی

نازک شدن مو ها و کم حجم شدن موها می تواند یکی از علل ریزش موی ارثی باشد.

عقب رفتن خط رویش مو از علائم ریزش مو جدی است که باید پی گیری شود.

ریزش حجم زیادی از مو بر روی بالش، حمام یا هنگام برس کشیدن می تواند نشان دهنده ی ریزش مو باشد.

انتقال ژن ریزش مو از هر دو والد

اگر شما علائم ریزش موی ارثی دارید هیچ گاه مادر خود را سرزنش نکنید زیرا ژن ریزش مو از هر دو والد قابل انتقال است و این که می گویند که این ژن از طرف مادر منتقل می شود فقط یک شایعه است. برای درمان ریزش مو بهتر است به متخصص مراجعه کنید و از راه هایی که به شما پیشنهاد می دهند استفاده کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

2 دیدگاه در “علائم ریزش موی ارثی| تشخیص به موقع

  1. سمیرا براتی گفت:

    من بعد از اینکهع کرونا گرفتم حالا موهام داره میریزه چیکار کنم؟

    1. Iranlaser گفت:

      بله کاملا مرتبط هست. مقالات رو دنبال کنید به جواب سوالتون خواهید رسید در غیر اینصورت باید صبور باشید و دور از استرس بمونید تا به طور طبیعی چرخه سلامت مو برگرده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.