مجله زیبایی

چرا نباید با موی خیس بخوابیم؟

0
(0)

قطعاً تا الان برای همه ما پیش آمده که بخواهیم قبل از خواب به حمام برویم. اما این سوال در ذهن پیش می آید که آیا با موی خیس خوابیدن برای سلامتی مو ضرری ندارد؟ اکثر افراد اعتقاد دارند که دوش گرفتن قبل از خواب باعث ایجاد آرامش در فرد می گردد. اما غافل از آن که مراقبت از مو و رسیدگی به آن بعد از حمام بسیار دشوار است و انرژی بسیاری را از ما می گیرد به همین دلیل است که افراد اگر قبل از خواب به حمام برویم از خشک کردن موهای خود پشیمان شده و به عواقب این کار فکر نمی کنیم.

چرا با موی خیس نخوابیم؟

مریض شدن

سرما خوردگی شایع ترین دلیل می باشد که با خشک نکردن موها قبل از خواب سلامتی ما را تهدید می‌کند. البته که این بیماری قطعاً به دلیل رطوبت مو ها نیست چرا که سرما خوردگی از طریق باکتری ایجاد می شود. حال این باکتری چگونه به وجود می آید؟ زمانی که ما با مو های خیس بر روی بالش می خوابیم رطوبت در بالش جا خوش کرده و با تماس آن با دهان، بینی و چشم عفونت میکروبی و ویروسی در بدن ایجاد می شود که باعث مریض شدن افراد می ‌گردد.

عفونت های قارچی

خوابیدن با موی خیس بر روی بالش باعث ایجاد شدن قارچ هایی مانند مالاسزیا می‌شود که این قارچ ها منجر به درماتیت یا شوره سر می گردند. حتی در برخی موارد دیده شده است که مو در معرض رطوبت و عفونت های پوستی قرار گرفته که این مورد باعث ریزش مو و کچلی در آن قسمت می گردد.

شکستگی مو

خوابیدن با موهای خیس بر روی سلامتی خود مو نیز تاثیر می گذارد. زمانی که مو خیس باشد در ضعیف ترین حالت ممکن قرار دارد پس با هر حرکت سر در حین خواب مو ها از ریشه تا ساقه در معرض شکستگی قرار دارند. همچنین توصیه می شود که مو خیس را به هیچ وجه برای خوابیدن نبافید چرا که بافتن مو باعث بیشتر کشیده شدن ساقه آن در هنگام خواب می شود و این قضیه باعث آسیب دیدن بیشتر مو می شود.

برای آن که با موی خیس نخوابیم چه کنیم؟

اول صبح حمام کنید

بهتر است زمان حمام خود را تنظیم کرده و بیشتر صبح ها به حمام بروید چون رطوبت مو در طول روز خشک خواهد شد. به علاوه دوش گرفتن در اول صبح دارای مزایای بسیاری از جمله سم زدایی بدن، داشتن یک روز پر انرژی و…. می باشد.

از سشوار استفاده کنید

اگر سشوار خود را جلوی دست قرار دهید به محض آن که از حمام خارج شوید مو های خود را خشک کرده و به این صورت از هرگونه ایجاد قارچ بر روی مو ها جلوگیری می کنید.

استفاده از حوله خشک

به هر حال ممکن است تحت شرایطی نیاز باشد در دفعات محدودی ما قبل از خواب حمام کنیم. بهتر است در این مواقع بر روی بالش خود حوله خشک قرار دهیم و از ایجاد هر گونه باکتری عفونت زا بر روی بالش جلوگیری کنیم.

اگر با موی خیس خوابیدید موارد زیر را رعایت کنید

استفاده از روغن نارگیل

اگر شرایطی پیش آمد که مجبور به خوابیدن با موهای خیس شدید بهتر است از روغن نارگیل بهره ببرید. کوتیکول مو از لبه های شبیه به زونا تشکیل شده است و زمانی که مو شما دارای رطوبت باشد این قسمت ها آب را جذب کرده و باعث تورم در ساقه مو می شوند که در نهایت این قضیه باعث آسیب پذیری مو ها می ‌شود. اما اگر از روغن نارگیل استفاده کنید این روغن آب را تا حد بسیاری جذب کرده و از آسیب دیدن مو جلوگیری می کند.

استفاده از نرم کننده

نرم کننده باعث می ‌شود تا کوتیکول مو بسته شده و اصطکاک موی خیس را تا حد بسیار زیادی کاهش داده که خود باعث گره نخوردن مو ها می شود.

از بالش ابریشمی استفاده کنید

با توجه به تحقیقاتی که توسط متخصصین انجام گرفته است شواهد نشان می ‌دهد که خوابیدن بر روی بالش و یا روبالشی ابریشمی مو خیس را کمتر دچار اصطکاک می‌کند و در نتیجه باعث شکستن و آسیب دیدگی موها نمی شود.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

2 دیدگاه در “چرا نباید با موی خیس بخوابیم؟

  1. دکتر مهرزاده گفت:

    مقاله دقیق و کاملی بودُ علاوه بر مطالب بالا با موی خیس خوابیدن باعث میشه کیفیت خواب پایین بیاد در نهایت روز بعدی رو با کسالت شروع میکنیم.

    1. Iranlaser گفت:

      بله سپاس از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.