مجله زیبایی

مقایسه لیزر مو با اپلاسیون و تیغ

مقایسه لیزر مو با اپلاسیون و تیغ
5
(1)

مقایسه لیزر مو با اپلاسیون و تیغ یک ایده مناسب برای انتخاب شما است. لیزر کردن مو ، اپلاسیون و یا تیغ ، شما کدام روش را می‌پسندید؟ کدام روش بهتر است؟ آيا تا به حال به این فکر کرده اید که واقعا تفاوت میان این روش‌ها در چیست؟ ارائه تفاوت‌های این سه روش یک کمک مناسب برای انتخاب شما است. درباره تاریخچه ابداع روش لیزر موهای زائد، بهتراست بدانید که سازمان غذا و دارو FDA برای اولین بار اعلام‌کرد که طول موج ساطع‌شده از لیزر باعث سوختگی پوست می‌شود.

لیزرکردن موهای زائد

در مقایسه لیزر مو با اپلاسیون و تیغ ابتدا روش لیزر موهای زائد را بررسی می‌کنیم. روش لیزر موهای زائد، تشعشع طول موج نوری به روی ریشه‌های فولیکول متمرکز است. اساساً فولیکول مو را از بین می‌برد، به این معنی که کاهش ریزش مو می‌تواند به صورت دائمی رخ دهد. لیزر، موهای ضخیم و تیره را هدف قرار می‌دهد و فولیکول‌ها را از بین می‌برد. به آن آسیب می‌رساند و در عین حال به پوست و بافت‌های اطراف مو آسیب نمی‌رساند، برای مثال لیزر موهای سینه و اطراف آن یکی از روش‌های حذف موهای زائد این ناحیه از بدن است.

نتیجه بهتر در لیزر مو شامل نکاتی می‌شود که در مقاله عوامل موثر در بهبود لیزر مو می‌توانید آنها را مطالعه کنید.

مقایسه لیزر مو با اپلاسیون و تیغ
مقایسه لیزر مو با اپلاسیون و تیغ

مزایای روش لیزر کردن چیست؟

لیزر درمانی مزایای بسیار خوبی دارد. می‌توان گفت هر پالس لیزر در کسری از ثانیه اتفاق می افتد و در عین حال می‌تواند حجم زیادی از موهای زائد را از بین ببرد. شایان ذکر است که سرعت برداشتن موهای زائد به ناحیه ای که باید درمان شود و به وسعت آن بستگی دارد، مثلاً حذف موهای پشت لب نسبت به پاها  در زمان کمتری  اتفاق می‌افتد. به طور میانگین موهای ناحیه درمان طی دو تا سه هفته می‌توانند ناپدید شوند.

لیزر موهای زائد یک روش درمانی طولانی مدت است.

لیزر موهای زائد به لایه پوست آسیب نمی رساند، بنابراین حساس ترین پوست ها نیز می‌توانند از این روش بهره مند شوند. اگرچه برخی افراد هنگام لیزر گرمایی را روی پوست خود احساس کنند که آن هم با دستگاه‌های خنک کننده تا حد زیادی قابل رفع است. به طور کلی می توان لیزر را بعنوان یک روش بلند مدت توصیه کرد.

معایب لیزر مو کدام است؟

لیزر موهای زائد در افرادی که موهای قرمز، بلوند، سفید یا خاکستری دارند به دلیل کمبود رنگدانه می‌تواند بسیار کمتر موثر باشد. ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا به نتیجه مطلوب برسد. احساس گرمای روی پوست هنگام لیزر کردن نیز از دیگر معایب آن به شمارمی‌رود. ( در این گونه موارد با استفاده از ژل‌های بی حس کننده و یا دستگاه‌های خنک کننده و یا با بالا رفتن آستانه تحمل خود فرد می‌توان این مشکل را برطرف کرد. )

لیزر موهای زائد در برابر اپلاسیون و تیغ
لیزر موهای زائد در برابر اپلاسیون و تیغ

اپیلاسیون کردن موی زائد یعنی چه؟

اپیلاسیون یک روش معمول در جامعه است که با استفاده از یک موم خاص انجام می‌شود و خیلی‌ها به سراغ آن می روند. موم داغ درمحل مورد نظر برای اپیلاسیون ریخته می‌شود. قبل از خنکی آن، درجهت مخالف رشد مو ، ریشه مو به طرف بیرون کشیده شده و کنده می‌شود. این کار در یک لحظه رخ می‌دهد. در این روش مو به طور موقت از ریشه جدا می‌شود. به طور متوسط ​​سه هفته طول می‌کشد تا دوباره رشد کند.

مزایای روش اپلاسیون کردن موهای زائد چیست؟

این روش اثر گذاری طولانی‌تری نسبت به تیغ دارد. اما نتایج آن را نمی توان موثر تر از لیزر دانست. موها خیلی سریع و بلافاصله از ریشه برداشته می‌شوند و پوست صاف و نرم می‌شود. اما موهای زائد معمولاً بعد از 2 الی 3 هفته دوباره رشد می‌کنند. یکی دیگر از فواید اپیلاسیون بیرون آمدن مو از ریشه است، این موضوع باعث می‌شود تا به تدریج موهای زائد نرم شوند. اپیلاسیون باعث از بین رفتن موهای ضعیف نیز می‌شود.

معایب اپلاسیون کردن چیست؟

یکی از آسیب‌های ممکن در مقایسه با لیزر یا تیغ، کنده شدن پوست است. یک آسیب دیگر احساس سوزش ناشی از موم داغ است. علاوه برآن کشیده شدن مو به سمت بیرون نیز می تواند دردناک باشد. حذف موهای زائد موقتی است و باید اپیلاسیون را به طور دائم ادامه دهید. و پس از اپیلاسیون، موها دوباره رشد می‌کنند. همچنین بعد از آن اپلاسیون دوباره می‌تواند با مقداری درد همراه باشد زیرا موهای زائد از ریشه خود جدا شده اند. شدت درد هنگام انجام این روش در ناحیه مورد نظر نسبت به خشکی و درشتی مدل مو متفاوت است.

فرق اپلاسیون با تیغ و لیزر موهای زائد
فرق اپلاسیون با تیغ و لیزر موهای زائد

اصلاح مو زائد با ژیلت یا تیغ

اصلاح مو زائد با تیغ یا ژیلت به وسیله برش موهای زائد با تیغ و در نهایت رفع آن‌ها از روی پوست است. روشی سنتی که از دیرباز مورد توجه بوده و همچنان نیز ادامه دار است. در این روش باید دقت کنید که تیزی تیغ باعث آسیب پوستی و جراحت سطحی پوست نشود.

بطور کلی با دانستن معایب و مزایای این سه روش و برآورد هزینه‌ها، آسیب های احتمالی، درد در ناحیه درمان و بقیه موارد احتمالی دیگر، روش لیزر کردن می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما باشد. چرا که یک روش بلند مدت و به طور معمول دارای آسیب های احتمالی پوستی کمتر و صرفه زمانی مناسب است. انتخاب با خود شما است. شما کدام روش را انتخاب می‌کنید؟

عوارض استفاده از ژیلت

روش‌های زیادی برای حذف موهای زائد وجود دارد. به منظور مقایسه لیزر مو با اپلاسیون و تیغ باید بدانید که شیو کردن و اپلاسیون دو گزینه رایج هستند. با این حال، این روش‌ها با چند مورد عوارض جانبی هم هستند.

در ادامه به شرح این عوارض می‌پردازیم:

خارش پوست

شیو کردن یا اپیلاسیون اغلب باعث خارش پوست می‌شود. خارش پوست حدود ۱ تا ۵ روز بعد از اصلاح و با شروع رشد مجدد موها آغاز می‌شود. دقت کنید که، اگر بصورت مداوم ناحیه موردنظر را خارش دهید، ممکن است این ناحیه دچار زخم هم شود.

سوزش پوست

سوزش پوست از جمله آسیب‌های استفاده مستقیم تیغ روی سطح پوست است. پوست افراد با آسیب دیدن پوست بر اثر شیو کردن، دچار درد، التهاب و خارش می‌شود. سوزش پوست درصورت شیو با تیغ اغلب به این دلیل اتفاق می‌افتد که افراد معتقدند که اگر تیغ را بیشتر فشار دهند، موهای زائدشان از عمق بیشتری حذف خواهد شد، متاسفانه با این کار نه تنها موها را از عمق بیشتری قطع نمی‌شود، بلکه باعث آسیب رسیدن به پوست هم می‌شود.

رشد موهای زیرپوستی و ایجاد برآمدگی

شیوکردن و اپیلاسیون ممکن است باعث بروز برآمدگی‌های قرمز و تحریک کننده روی پوست شود. با این حال، بدون در نظر گرفتن نوع پوست، بعد از شیو کردن هم احتمال بروز این برآمدگی‌ها وجود دارد. بلافاصله پس از اینکه مو زائد تراشیده می‌شود، رشد مجدد آن‌ها شروع می‌شود.

اگر رشد مو به جای اینکه از طریق سطح پوست انجام شود، در قسمت داخل پوست رشد کند، به موی زیر پوستی تبدیل شده و منجر به بروز برآمدگی‌های دردناک و ملتهب می‌شود.

بریدن پوست

زمانیکه تیغ کند شود و یا وقتی برای شیو کردن عجله کنید، بریدگی‌های ریزی را روی سطح پوست خود مشاهده می‌کنید. این بریدگی‌ها معمولا دردناک بوده و برای بهبودش به زمان نیاز دارند و با شدید بودن بریدگی ممکن است به زخم هم تبدیل شود.

فولیکلیت

اپیلاسیون و شیو کردن موها می‌تواند باعث بروز فولیکولیت شود. فولیکولیت نوعی عفونت است که داخل فولیکول‌های مو اتفاق می‌افتد. شیو کردن یا اپیلاسیون باعث بریدگی‌های ریزی در سطح پوست می‌شود و به باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا وارد فولیکول‌ها شوند. این باکتری‌ها تکثیر شده و در نتیجه برآمدگی‌های متورم و ملتهبی در ناحیه آسیب دیده ایجاد می‌کنند.

تاثیر کوتاه مدت حذف موها

مشکل اساسی شیو کردن برای حذف موهای زائد این است که راه حلی کوتاه مدت است. موها تنها از قسمت سطح بریده شده و به سرعت دوباره رشد می‌کنند. به این معنا که باید بطور مداوم شیو کنید. موم انداختن موهای زائد کمی از شیو کردن موهای زائد تاثیر بیشتری دارد، زیرا در روش مومک کردن، موها از ریشه کنده می‌شود، اما با این حال، راه حلی طولانی بشمار نمی‌آید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 5 / 5. تعداد رای: 1

2 دیدگاه در “مقایسه لیزر مو با اپلاسیون و تیغ

  1. سوزان فخاری گفت:

    درسته که تیغ پوست رو تیره میکنه؟

    1. Iranlaser گفت:

      امروزه که روش های بهتری جایگزین شده چرا از تیغ استفاده کنید؟؟ بله مخصوصا در ناحیه بیکینی باعث تیرگی میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.