مجله زیبایی

قارچ سر چیست؟[ علل و نحوه درمان آن ]

قارچ سر
0
(0)

قارچ سر، نوعی عفونت است که که می‌تواند افراد را در هر گروه سنی درگیر خود کند، اما بیشتر در کودکان شاهد بروز آن هستیم.

 در این بیماری عفونی، فولیکول‌های مو و پوست سر با حمله قارچ‌ها مواجه می‌شوند و حمله قارچ‌ها منجر به ایجاد علائمی مثل ایجاد حالت پوسته پوسته شدن کف سر و احساس خارش در آن می‌شود.

نکته‌ای که باید به آن دقت‌کنید این است که این نوع عفونت به شدت مسری بوده و در صورتیکه نسبت به درمان آن اقدامی صورت نگیرد، می‌تواند باعث کچلی دائمی فرد شود.

توصیه می‌شود با خارش غیرعادی پوست سر و با مشاهده ریزش مو بصورت غیرعادی، حتما به پزشک مراجعه‌کنید. درمان به موقع و درست، جهت پیشگیری از تشدید شرایط و عدم انتقال عفونت به دیگران، اهمیت بالایی دارد.

با دانستن دلیل اینکه چرا نباید با موی خیس بخوابیم، بیشتر می‌توانیم از موهای خود مراقبت کنیم.

علت بروز عفونت قارچ سر

قارچ ها و باکتری‌ها به طور طبیعی بر روی سطح پوست سر زندگی می‌کنند که در اصطلاح فلور طبیعی پوست نامیده می‌شوند، اما زمانی که قارچ‌ها رشدکرده و تکثیرمی‌شوند، منجر به بروز عفونت‌های قارچی می‌شوند.

 کاندیدا و مالاسزیا، دو نوع قارچی هستند که رشد بیش از حد یکی از آن‌ها سبب بروز این نوع عفونت در پوست سر می‌شود، البته عوامل دیگری در بروز عفونت قارچ پوست سر دخیل هستند، از جمله آن‌ها به شرح زیر است:

 • قرارگرفتن در برخی از شرایط پزشکی مثل سرطان که با سرکوب سیستم ایمنی همراه است.
 • داشتن رژیم غذایی ناسالم و استفاده بیش از حد مواد غذایی حاوی نشاسته و قند
 • زندگی‌کردن در محیط‌های گرم و مرطوب که زمینه را برای رشد بیشتر قارچ‌ها فراهم می‌کند.
قارچ سر
قارچ سر

علائم و نشانه‌های عفونت قارچ در پوست سر

عفونت قارچ پوست سر معمولا با علامت‌های زیر همراه است:

 • تکه تکه شدن پوست سر یا ایجاد راش قرمز رنگ در پوست سر
 • ایجاد حالت پوسته پوسته شدن کف سر
 • سفید و نرم‌شدن برخی از قسمت‌های کف سر
 • بروز جوش‌های سفید و چرکی

اگر بروز عفونت قارچ در پوست سر برای مدت زمان طولانی‌تری ادامه پیدا کند، می‌تواند با تجمع پوست مرده سر همراه باشد و رنگ‌کردن مو با مواد شیمیایی و خاراندن متناوب ناحیه آسیب دیده، سبب آسیب‌دیدن فولیکول‌های مو می‌شود.

 که تمامی این عوامل در نهایت، منجر به ریزش مو می‌شود به خصوص در افرادی که کم‌کاری تیروئید دارند، شدت بیشتری دارد.

 با این حال، اگر متوجه تکه‌های دایره‌ای شکل روی سر خود شدید که کاملا عاری از مو هستند، حتما به پزشک مراجعه‌کنید، زیرا می‌تواند نشانه‌ای از عفونت کرم حلقوی در سطح پوست سر باشد که در ادامه به بررسی بیشتر آن می‌پردازیم.

بهتراست روش‌های از بین‌بردن شوره سر را برای مراقبت بیشتر موهایتان بدانید.

روش‌های انتقال قارچ پوست سر

روش انتقال قارچ پوست سر می‌تواند از طریق یکی از سه روش انتقال زیر باشد:

 • انتقال عفونت از طریق انسان به انسان: تماس پوستی مستقیم با فرد آلوده، باعث منتقل شدن عفونت قارچی به فرد دیگر می‌شود.

برخی افراد ناقل قارچ هستند و قارچ را روی سطح پوست خود دارند، اما هنوز قارچ به پوست سرشان حمله نکرده و علائمی از عفونت در آن‌ها مشاهده نمی‌شود، اما این افراد می‌توانند عفونت را به راحتی و با تماس پوستی به دیگران منتقل کنند.

 • منتقل‌شدن عفونت از اشیا به انسان:  قارچ روی سر از طریق تماس با اشیای استفاده‌‎شده توسط فرد مبتلاشده به قارچ روی پوست سر هم منتقل می‌شود، مثل: ملحفه‌ها، روتختی‌، شانه یا برس مو، رو بالشتی‌ها در بیشتر موارد، قارچ ها می‌توانند برای مدت زمان طولانی روی اشیا زنده باشند.
 • انتقال عفونت از حیوان به انسان: تماس با حیوانات مخصوصا سگ و گربه‌ها می‌تواند باعث انتقال عفونت باشد و آن را به سایر افراد، نیز منتقل‌کند.

با مراقبت از موهای چرب از بروز قارچ روی پوست سر جلوگیری کنیم.

انواع عفونت قارچ پوست سر

قارچ روی پوست سر انواع مختلفی دارد که به بررسی کامل هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • قارچ کرم حلقوی
 • قارچ سر فاووس (Favus)
 • قارچ روی سر اندوتریکس (Endothrix)   
 • قارچ پوست سر اکتوتریکس (Ectothrix)

قارچ کرم حلقوی

 قارچ کرم حلقوی، نوعی عفونت قارچی سر است که به قسمت بیرونی پوست سر و ساقه مو حمله می‌کند و دقت‌کنید که این عفونت برعکس اسمش، توسط کرم ایجاد نمی شود و از تکثیر قارچ‌های طبیعی موجود در سر بروز می‌کند.

این نوع از عفونت، به شدت مسری بوده و اکثرا در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود و با علائمی مثل خارش، پوسته پوسته شدن سر و تکه های خالی از مو در کف سر همراه است.

عفونت کرم حلقوی سر باعث بروز التهاب شدید در ناحیه عفونت شده و می‌تواند در نهایت منجر به اسکار و ریزش مو شود.

عفونت قارچ پوست سر
عفونت قارچ پوست سر

قارچ سر فاووس یا Favus

عفونت قارچ سر فاووس، نوعی از شدیدترین عفونت قارچی سر است که ساقه مو را به حالت لانه زنبوری شکل خراب می‌کند و عمدتا افرادی که سوء‌تغذیه داشته یا از شرایط بد زندگی رنج می‌برند به این عفونت دچار می‌شوند.

 این عفونت می‌تواند همه گروه سنی اعم از مرد و زن را درگیرکند، اما بیشتر در کودکان و در سنین مدرسه شایع است. این نوع از عفونت قارچی ممکن است خیلی مسری نباشد، اما دور از ذهن هم نیست که چند عضو یک خانواده را درگیر خود کند.

فاووس بصورت پوسته‌های فنجانی شکل و زرد رنگ هستند که به شکل لانه زنبوری در کنار هم قرار می‌گیرند.

پوسته‌ها، با تشکیل پلاک‌ها زمینه را برای بروز عفونت باکتریایی ثانویه فراهم می‌کنند و با برداشتن قسمتی از این پلاک‌ها، یک پایه قرمز، ملتهب و مرطوب بجای می‌ماند.

قارچ پوست سر اندوتریکس Endothrix

عفونت قارچ روی سطح سر اندوتریکس با حمله‌کردن نوعی از قارچ با نام تریکوفایتون به ناحیه داخلی ساقه مو، بوجود می‌آید و در آن قسمت شاهد بروز نوعی آبسه می‌شویم که پوست سر را ملتهب می‌کند.

شامپوهای ضدقارچ، داروهای خوراکی و کرم‌های استروئیدی برای درمان این نوع از عفونت قارچی در نظرگرفته می‌شود.

قارچ سر اکتوتریکس Ectothrix

عفونت‌های اکتوتریکس، زمانی بوجود می‌آید که قارچی از خانواده میکروسپروم به قسمت خارجی ساقه مو حمله کرده و باعث ریزش مو آن قسمت می‌شود و بصورت تکه‌های گرد یا بیضی شکل با حاشیه کاملا مشخص دیده می‌شود. این عفونت می‌تواند به شکل یکی از سه فرم زیر ظاهر شود:

 • لکه‌های بدون مو یا لکه‌های خاکستری
 • آبسه‌های ملتهب همراه با چرک و ترشح که در اصطلاح کریون نیز نامیده می‌شوند.
 • بصورت تورم غدد لنفاوی
عفونت قارچ در سر
عفونت قارچ در سر

تشخیص قارچ سر

قارچ پوست سر معمولا با معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده می‌شود، اما گاهی نیاز است که برای تعیین نوع قارچ، تست‌های بیشتری انجام شود.

 معمولا، نمونه بافت ناحیه‌ای خاص برای بررسی‌های بیشتر زیر میکروسکوپ قرار می‌گیرد، تا اندازه، فرم و ساختار قارچ و همینطور نوع عفونت نیز مشخص‌شود.

اینکه نوع قارچ و عفونت درست تشخیص داده شود بسیار مهم است، زیرا درمان آن‌ها بر اساس نوع آن برای افراد در نظرگرفته می‌شود.

درمان قارچ پوست سر

با تجویز پماد و شامپوهای ضد قارچ از سمت پزشک درمان عفونت قارچ سر انجام می‌شود، مصرف داروهای ضد قارچ مانند فلوکونازول نیز اثربخشی خوبی در درمان عفونت دارد. موارد زیر از جمله درمان‌های دارویی هستند:

 • درصورتیکه شدت عفونت کم باشد، شامپوهای ضد قارچ حاوی مواد فعالی مثل سلنیوم سولفاید، برای فرد در نظر گرفته می‌شوند.

 • با مصرف شامپوهای ضد قارچ کتوکونازول ۲ درصد، بصورت روزانه یا چند مرتبه در هفته عفونت درمان می‌شود.
قارچ روی سطح سر
قارچ روی سطح سر
 • گریزئوفولوین، گزینه اول برای درمان دارویی عفونت قارچ روی سر است و معمولا دوره درمان آن حدود هشت تا دوازده هفته است و نکته مهم این است که دوره درمان آن حتما باید کامل شود.

 • ایتراکونازول، مثل فلوکونازول با مسدودکردن آنزیم‌ها، مانع سنتز و تشکیل غشای سلولی قارچ‌ها می‌شود و مصرف دو تا چهار هفته ای این دارو باعث ریشه‌کن شدن عفونت قارچ روی سر می‌شود. از جمله عوارض آن مواردی مثل، اسهال، مشکلات دستگاه گوارش و نیز تغییر در آنزیم‌های کبدی است.

موارد مصرف این دارو برای کودکان بالای چهار سال بوده و ممکن است برخی افراد با علائمی مثل سردرد، حساسیت به نور، تهوع و استفراغ روبرو شوند.

 • فلوکونازول، داروی ضد قارچی و مهارکننده آنزیم‌های قارچی مورد نیاز برای سنتز غشای سلولی قارچ است و طول دوره درمان آن کوتاه و در حد ۲۰ روز است. از جمله عوارض جانبی مصرف این دارو تهوع، استفراغ،، سردرد، اسهال و راش‌های پوستی می‌باشد.
 • تربینافین، داروی ضد قارچی است که مهارکننده آنزیم‌های لازم برای ساخت غشای سلولی قارچ است، در نتیجه سبب از بین بردن سلول‌های قارچی می‌شود.

این داروعفونت ناشی از تریکوفایتون را طی چهار هفته، و عفونت‌های میکروسپوروم را طی هشت هفته بطور کامل درمان می‌کند. از عوارض جانبی مصرف این دارو تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد و خستگی می‌باشد.

نکته مهمی درباره داروهای ضد قارچ این است که، این داروها به خوبی توسط بدن تحمل شده و به ندرت پیش می آید که منجر به بروز عوارض خاصی شوند.

با این حال، ممکن است با مصرف این داروها شاهد بروز عوارضی هم در برخی افراد باشیم و یا حتی شاید بهتر است برخی افراد هرگز این داروها را مصرف نکنند.

بهتراست خانم‌هایی که در دوره درمان هستند و یا اگر همسرشان در دوره درمان بوده و داروی گریزئوفولوین مصرف می‌کنند، به مدت 6 ماه یا بیشتر اقدام به بارداری نکنند.

اطلاعات بیشتر را در رابطه با قارچ روی سطح سر بخوانید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

1 دیدگاه در “قارچ سر چیست؟[ علل و نحوه درمان آن ]

 1. ماکان گفت:

  به نظر من بهترین مرکز لیزر ایران هستید چون نهار هم میدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.