مجله زیبایی

عوارض لیزر بیکینی یا ناحیه تناسلی

عوارض لیزر بیکینی
0
(0)

عوارض لیزر بیکینی را بطور کامل در این مقاله بیان خواهیم‌کردیم. بروز احساس درد، خارش و تغییر رنگ پوست از عوارض لیزر ناحیه تناسلی است که موقت می‌باشد، لیزر بیکینی از جمله روش‌هایی است که اگر درست انجام نشود، خطرات و عوارض احتمالی از آن ناشی می‌شود.

آیا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی منجر به سرطان می‌شود؟

لیزر بیکینی باعث سرطان افراد نمی‌شود، وقتی با مکانیسم عمل لیزر آشنا شوید، پاسخ این سوال را بهتر درک می‌کنید.

 در لیزر موهای زائد، پرتوهای غیریونیزه لیزر به ناحیه‌ای از پوست که تصمیم حذف موهای زائد آن قسمت را دارید، تابانده می‌شود.

 این پرتوها با حرارت دادن به رنگ دانه‌های ملانینی مو، فولیکول‌های آن ناحیه را بر اثر گرما تخریب می‌کنند. لیزر هیچ آسیبی به بافت اطراف پوست نمی‌زند و فقط فولیکول مو را هدف قرار می‌دهد. به این ترتیب با تخریب شدن فولیکول‌های مو، دیگر هیچ مویی در آن ناحیه رشد نمی‌کند.

اشعه لیزر موهای زائد، از جنس پرتوهای غیر یونیزه است، پرتوهای با اشعه X و همینطور پرتوهای یونیزه‌کننده هسته‌ای سرطان زا هستند.

امروزه اشعه ایکس در عکس برداری از استخوان‌های بدن بکار برده می‌شود. این اشعه یونیزه وارد بدن شده و DNA سلول‌های بدن را تخریب می‌کند، آسیب دیدن DNA  زمینه بروز سرطان را فراهم می‌کند.

پرتوهای استفاده‌شده برای لیزر موهای زائد تنها به سطح پوست برخوردکرده و به لایه‌های عمیق‌تر بدن نفوذ نمی‌کنند، بنابراین باعث ایجاد سرطان هم نمی‌شوند. بی‌خطر بودن اشعه مورد استفاده برای لیزر موهای زائد، تاییدشده توسط سازمان غذا و داروی FDA است، عوارض لیزر ناحیه تناسلی بسیار کم می‌باشد.

لیزر همچنین برای پاک‌کردن تاتو و خال‌کوبی و ضایعات پوستی هم بکاربرده می‌شود. در سایر درمان‌های پوستی، مخصوصا جراحی سرطان و پوست، چشم پزشکی، دندانپزشکی و معالجه واریس هم کاربرد دارد.

عوارض لیزر بیکینی
عوارض لیزر بیکینی

آیا لیزر بیکینی سبب ناباروری می‌شود ؟

همانطور که بیان شد، پرتوهای لیزر حذف موهای زائد فقط فولیکول‌های مو را هدف قرارداده و به درون بدن نفوذ نمی‌کنند و به ارگان‌های داخلی آن نیز آسیبی نمی‌زنند. اشعه‌های لیزر که در کلینیک‌های لیزر مو مورد استفاده قرار می‌گیرند، به اندازه کمتر از یک میلی متر وارد پوست می‌شوند.

 بنابراین اشعه لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی به تخمدان‌ها و رحم برخورد نکرده و  باعث بروز نازایی و مشکلات باروری نمی‌شود. در واقع این تفکر که لیزر باعث ناباروری می‌شود ناشی از ترس و اطلاعات غیرعلمی است که به شکل شایعه شده است.

نکته بسیار مهم در رابطه با لیزر این است که اگر لیزر موهای زائد توسط فردی غیرمتخصص انجام شود می‌تواند بسیار خطرناک باشد. استفاده از فرکانس نامناسب لیزر و بکاربردن آن بدون درنظرگرفتن رنگ و جنس پوست افراد، می‌تواند با عوارض لیزر بیکینی مثل ایجاد سوختگی و یا لکه‌های تیره پوستی همراه‌باشد.

آیا لیزر اندام تناسلی با درد همراه ‌است؟

احساس درد ناشی از لیزر موهای زائد به اندازه‌ای نیست که افراد تحمل آن را نداشته‌باشند. زیرا باتوجه به پیشرفت فناوری در دستگاه‌های لیزر، خنک‌کننده این دستگاه‌ها، تا حد زیادی میزان سوزش را کم می‌کند.

 اما باتوجه به اینکه پوست این ناحیه نسبت به سایر بخش‌های بدن حساس‌تر است،  برای کم‌کردن احساس درد، قبل از لیزر کردن موهای زائد اندام تناسلی بدن می‌توانید از کرم‌های بی‌حسی موضعی استفاده‌کنید.

آیا لیزر بیکینی باعث ایجاد لک می‌شود؟

اگر در زمان لیزر بیکینی، طول موج لیزر به درستی انتخاب نشود، احتمال از بین رفتن رنگدانه‌های پوست و سوختگی در سطح پوست وجوددارد.

درنظر داشته‌باشید که همه روش‌های حذف موهای زائد، عوارض مربوط به خودشان را دارند.

در بین روش‌های موجود برای حذف موهای زائد، عوارض لیزر ناحیه تناسلی به شرط آنکه اصولی و صحیح انجام‌شود، بسیارکم بوده و همچنین با بهترین نتیجه همراه می‌شود.

عوارض لیزر ناحیه تناسلی
عوارض لیزر ناحیه تناسلی

عوارض لیزر بیکینی و خطرات احتمالی آن

استفاده از تیغ می‌تواند سبب بروز قرمزی، ایجاد زخم و بریدگی روی پوست، ایجاد زگیل تناسلی، افزایش عفونت‌های پوستی شود. استفاده از تیغ علاوه بر بروز این عوارض، باعث ایجاد جوش و موی زیر پوستی هم می‌شود، اما حذف موهای زائد با روش لیزر این مشکلات را به همراه ندارد.

از جایی که بکارگیری لیزر به‌منظور حذف موهای زائد روی فولیکول­های پوست تاثیر می‌گذارد، حذف موهای زائد اندام تناسلی با لیزر بیکینی در برخی از افراد باعث بروز عوارضی مثل قرمزی پوست می‌شود.

در برخی از موارد نادر، ممکن است سوختگی ناحیه لیزر شده از عوارض لیزر بیکینی باشد، و این مسئله ممکن است مربوط به ظریف بودن پوست یا ماهر نبودن اپراتور باشد.

در مواردی نیز ممکن است که پوست دچار خارش شود. بدیهی است که خاراندن ناحیه لیزرشده اثرات خوبی را به همراه نداشته و باعث قرمزی پوست می‌شود.

 همچنین ممکن است احساس درد نیز در برخی از افراد ایجادشود. عوارض لیزر موهای زائد موقت بوده و طی مدت زمان کوتاهی از بین می‌روند.

با اینکه تحقیقات انجام‌گرفته‌شده در این زمینه نشان می­‌دهد که پرتوهای منتشرشده در این روش زیبایی، به هیچ یک از اعضای داخلی بدن نفوذ نکرده و در نتیجه به آن‌ها آسیبی هم نمی‌رساند.

اما باز هم افرادی که این روش را برای حذف موهای زائد بدن خود انتخاب می‌کنند، اکثرا این نگرانی را دارند که استفاده از لیزر موهای زائد، ممکن است به‌دلیل نفوذ به ساختار سلولی منجر به ایجاد ناباروری شود، و این نگرانی بی‌مورد است.

آیا لیزرکردن ناحیه تناسلی مضر است؟

نظافت و سلامت ناحیه تناسلی افراد از مهم‌ترین موارد است. متاسفانه خیلی از افراد آن را درنظرنگرفته و آن را بی‌اهمیت می‌دانند. بسیاری از بیماری‌های ناحیه تناسلی، به دلیل عدم رعایت نظافت این ناحیه، ایجادمی‌شود.

تمیز نگه‌داشتن و حذف موهای زائد این ناحیه، از ساده‌ترین کارهایی است که همه افراد برای جلوگیری از مبتلاشدن به انواع بیماری‌های اندام تناسلی باید آن را انجام دهند.

روش‌های مختلفی مثل شیو، وکس، اپیلاسیون و … برای حذف موهای زائد وجوددارد، اما هیچ یک از آنها به اندازه لیزر ناحیه تناسلی موثر نیست، و عوارض آن‌ها هم کمتر از عوارض لیزر ناحیه تناسلی نیست.

زیرا با استفاده از سایر روش‌ها، رشد موها برای مدتی کوتاه متوقف می‌شود، اما با روش لیزر، رشد موهای زائد بعد از طی چند جلسه بطور کامل متوقف می‌شود.

خیلی از افراد براین باور هستند که روش لیزر، عوارض لیزر بیکینی را هم به‌همراه دارد اما عوارض آن نه تنها موقت بوده بلکه با انجام لیزر واژینال می‌توانید نتایج زیر را مشاهده‌کنید:

  • از بین رفتن سوزش و خارش واژن
  • از بین رفتن تیرگی اندام تناسلی با انجام لیزر موهای زائد بیکینی
  • حذف جوش در ناحیه تناسلی
  • حذف انواع عفونت و قارچ‌ها و زگیل تناسلی
عوارض لیزر موهای زائد بیکینی
عوارض لیزر موهای زائد بیکینی

این مطلب چقدر مفید بود؟

از 1 تا 5 امتیاز بدید

درصد رضایت 0 / 5. تعداد رای: 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.